Adıyaman tütünü yorumları adıyaman tütünü

        

Adıyaman tütünü yorumları

 

Adıyaman tütünü yorumu 1

 

Çok çok sert değildir. Hatta hafif ve orta sertlikten aynı miktar alınıp harmanlanırsa güzel biçimde tadından içilmez, o derece yani.

Adıyaman tütünü yorumu 2

Eğer Çelikhan tütünü bulursanız harmanlamaya gerek yok, direk için Çelikhan tütünü dumanının havada süzülüşünü izliyorum, tavsiye ederim.

Adıyaman tütünü yorumu 3

Uzun zamandır sarıp içtiğim tütündür kendisi. Piyasadaki birçok fabrikasyon sigaradan çok daha lezzetlidir. Hatta en kral fabrikasyon sigaradan bile tat alamazsınız uzun süre kullandıktan sonra fazla kurutmadan tüketmek gerekiyor yani ne çok kuru olacak ne de çok nemli. ben genelde içine 2-3 parça elma kabuğu atarım. Elma kabuğu tütünü hem nemli tutar hem de daha hoş bir tat verir. Denemeyen varsa kesinlikle denesin.

Adıyaman tütünü yorumu 4

Doğu çevresinin Adıyaman, Kahta, Malatya, Akçadağ, Siverek, Pertek ve Hozat ekim noktalarında üretilir. En kaliteli olan tütünler Adıyaman ve çevresindeki Besni, Kahta, ve Çelikhan da yetişen tütüne ise Çelikhan Tütünü denir.

Adıyaman tütünü yorumu 5

Bu bölgelerde yetişen tütünlerin yaprakları orta ve kısmen büyük boyda, zenep şekli geniş yaşmaklı, formları sığırdiline benzer özelliktedir.

Adıyaman tütünü yorumu 6

Renkleri çoğunlukla sarı ve kısmen kırmızı ile kırmızı arasında değişmektedir. Yaka ve yarım yaka arazilerde yetiştirilenlerin görünüşleri parlak olur.

Adıyaman tütünü yorumu 7

Dokuları orta derecede kalındır. Orta damarları kalın, yan damarları incedir. Yanma dereceleri orta, sigara verimleri düşük, higroskopisiteleri iyidir.

Adıyaman tütünü yorumu 8

İçimlerinin fizyolojik etki gücü; sertçe, lezzetleri tatlı ve kendilerine özgü, Virginia tütününü kokusunu andıran, hoşa giden bir kokuya sahiptir. Harmanlara sertlik, tatlılık ve koku yönünden yararlıdır. Bilhassa kaliteli olanlarının içim özellikleri Virginia tütünlerinin içimlerine pek benzemektedir. İçim zevki yönünden Virginia’lar en fazla benzeyen tütünlerden biridir. Bir harmandaki Virginia ihtiyacını karşılamaya yeterli olduğu kabul edilebilir.

Adıyaman tütünü yorumu 9

Virginia, Virginia blend, Amerikan ve Alman blend tipi harmanlara uygun bir tütündür.

Adıyaman tütünü yorumu 10

Pipo tütünü harmanlarında da kullanılmaya elverişlidir. Kimyasal yapılarındaki nikotin oranı % 1.70, total şndirgen madde % 15 ve protein azotu % 1 dolayındadır.

Adıyaman tütünü yorumu 12

Bu menşein Malatya, Akçadağ ve çevresinde yetişen çeşitleri, fiziksel özellikleri yönünden Adıyaman tütünlerinden biraz daha değişik olup harman nitelikleri ve kalite değerleri itibari ile daha düşüktürler.

Adıyaman tütünü yorumu 12

İç piyasa tütün satıcılarında en çok görünen ve bulunabilir olan tütün Adıyaman tütünüdür fakat maalesef kaliteli olanlarını bulmak çok güçtür. Genelde kilosu 20-30 liradan başlayan çok düşük kalitede 3. 4. kalite tütünler satılmaktadır.

Adıyaman tütünü yorumu 13

Ben şahsen 1. kalite Adıyaman çelikhan tütününden başka bir Adıyaman tütünü sarma olarak içemiyorum. Tad ve lezzet yönünden bana yetersiz geliyor. Birde Adıyaman tütünlerinin kendi öz aroması şahsen benim damak tadıma pek hitap etmiyor.

Adıyaman tütünü yorumu 14

Çok özel bölgelerde, çok az miktarlardaki ekim alanlarında güzel tütünler yetiştiriliyor fakat onlara Adıyaman ve çevresinin haricinde bulmak, ulaşmak neredeyse imkansız. İyi bir tedarikçiniz yoksa şanslıysanız 2. ve çoğunlukla 3. 4. kalite tütünler ulaşılabiliyor oluyor.

 

Ana Sayfa

Bizi Arayın

Whatsapp

Sipariş

© 2020 Adıyaman Tütüncüler Derneği . Tüm Hakları Saklıdır.